Vrlo je poražavajuća činjenica da gotovo 80% Hrvata zube opere jednom u pet dana, a ne svaki dan dva puta i to u trajanju od tri minute. No, postoje i mnogi koji ipak dva puta dnevno, vrlo je često to ujutro i prije spavanja, tek osvježe dah četkicom za zube na koju stave puno paste za zube. Ni taj način higijene nije ispravan i temeljit. Zato ćemo u ovom blogu pisati o tome što je sve potrebno znati o pranju zubi i kako prati zube redovito i temeljito.

Tehnika i trajanje pranja zubi

Zubi imaju šest ploha od kojih je samo jedna potpuno skrivena i nemoguće ju je oprati (radi se o korijenu zuba), dok drugih pet biste svakako trebali svaki dan očistiti. Naime, četkicu na koju stavimo paste za zube u veličini zrna graška potrebno je držati pod kutem od 45 stupnjeva tako da prilikom kružnog četkanja zubi obuhvatite i zubno meso s vanjske strane zuba, ali i s unutarnje strane. 

Ne zaboravite četkati i stranu zuba s kojom zvačete hranu. Četkicu prilikom pranja ne biste trebali prejako, ali ni preslabo stiskati uz zube i zubno meso, koje također laganim kružnim pokretima masirajte na samom kraju pranja. Nakon toga, svakako lagano očetkajte jezik jer se i na njemu nalaze bakterije.

Trajanje cijelog procesa bi trebalo biti minimalno dvije minute, a idealno bi bilo da sve traje tri minute. Najjednostavnije bi bilo da pratite vrijeme pranja zubi na mobitelu – danas postoje mnoge aplikacije koje vam mogu pomoći u tome. No, mi preporučamo da zube podijelite na četiri dijela – gore desno, gore lijevo, dolje desno i dolje lijevo i svaki od tih dijelova četkajte 40ak sekundi. To će biti sasvim dovoljno.

Zašto su bitni zubni konac ili interdentalne četkice?

Mnogi nakon pranja zubi usta temeljito isperu vodom i ispljunu ostatak paste. Mnogi će se stomatolozi s time složiti, ali naša je preporuka da pastu samo ispljunete te da nakon pranja koristite vodicu za ispiranje. Tako ćete još dodatno osvježiti dah, ispljunut ćete većinu paste, ali će i dio ostati na zubima za zaštitu. Ako ne želite koristiti vodicu za ispiranje, tada malu količinu vode samo lagano promućkajte u ustima i ispljunite.

Na ovaj način ste temeljito oprali zube, ali samo njegove tri plohe. Preostale dvije morate očistiti koristeći zubni konac ili interdentalne četkice. Naime, radi se o plohama između zubi i o interdentalnim prostorima. Radi se o malim džepovima između zubi i zubnog mesa. Ti su prostori vrlo bitni jer se tamo nakuplja najviše ostataka hrane. Idealno bi bilo da upitate svog stomatologa o samoj tehnici korištenja zubnog konca ili interdentalnih četkica.

Redovne kontrole su dio temeljite higijene zubi

Upravo su posjeti stomatologu, kontrole zubi, konzultacije vezane za održavanje higijene te čišćenje kamenca i pjeskarenje zubi od strane stomatologa, jedan od ključnih čimbenika kvalitetne, temeljite i redovite higijene zubi i zubnog mesa. Kontrole su bitne jer se na njima u početnim fazama mogu otkriti karijesi ili poteškoće koje bi mogle prerasti u veće probleme sa zubima.

Zato je važno redovito, barem jednom godišnje, posjećivati stomatologa te uz kontrolu i savjetovanje, očistiti zubni kamenac. Naime, zubni kamenac i naslage na zubima čak ni redovitim i temeljitim pranjem zubi ne možemo spriječiti ni kvalitetno očistiti. Zubni je kamenac, pogotovo onaj koji se nakuplja između zubi i u interdentalnim prostorima vrlo često uzrok problema sa zubima i zubnim mesom.

Jedno ćete na ovaj način pranja zubi te uz redovite kontrole te čišćenja zubnog kamenca, održavati svoje zube zdravima. Ako imate još dodatnih pitanja, naši doktori vas čekaju na konzultacijama i pregledu koji možete rezervirati na +385 98 9050 590 ili putem online obrazca.