Parodontoza, poznata i kao parodontitis, je ozbiljna bolest potpornih struktura zuba (parodonta), točnije zubnog mesa, koja može dovesti do gubitka zuba ako se ne liječi pravovremeno. Iako često započinje kao gingivitis (upala desni, tj. zubnog mesa), ako se zanemari, može prouzročiti trajna oštećenja.
Glavni uzrok parodontoze je nakupljanje plaka, ljepljive bakterijske naslage koje se formiraju na zubima. Ako se plak ne ukloni redovitim četkanjem i čišćenjem zubnim koncem ili interdentalnom četkicom, stvrdne se u kamenac, koji dodatno iritira desni i potiče razvoj upale. Kamenac se, s druge strane, može ukloniti samo profesionalnim čišćenjem kod stomatologa, zato su vrlo važni redoviti posjeti i godišnje kontrole.
Kao što smo i naveli, krajnji je uzrok parodontoze jer bolest u svojoj zadnjoj fazi uništava koštanu strukturu koja podržava zube, što dovodi do njihovog ispadanja. Uz to, bolest zubnog mesa može uzrokovati pojavu apscesa, točnije bolnih džepova na zubnom mesu koji su ispunjeni gnojem. Uz to, istraživanja pokazuju povezanost parodontoze s bolestima srca, dijabetesom i respiratornim infekcijama.
Prvi simptom je…
Simptomi parodontoze mogu se razvijati postepeno i često prođu nezamijećeni dok bolest ne uznapreduje. Zato je vrlo važno odmah reagirati ako primjetite jedan od ovih simptoma:
- Krvarenje zubnog mesa prilikom pranja zuba ili tijekom jedenja tvrđe hrane najčešći je rani simptom parodontoze,
- Loš zadah, halitoza, jedan je od početnih simptoma bolesti zubnog mesa jer kronična upala može izazvati neugodan miris u ustima koji ne nestaje,
- Otečene i crvene desni, isto su tako jedan od prvih simptoma gingivitisa koji kasnije može preći u parodontitis jer su zdrave desni čvrste i ružičaste, a upala uzrokuje oticanje i tamno crvenu boju,
- Osjetljivost zuba je vrlo česti simptom koji ljudi zanemariju. Naime, kako se desni povlače, zubi postaju osjetljivi na topla i hladna pića te hranu, pogotovo jako slatke namirnice,
- Povlačenje, recesija zubnog mesa isto je tako jedan od simptoma parodontoze, a zubno se meso može povući sve do korijena zuba, otkrivajući veći dio zubne površine,
Ako primijetite bilo koji od navedenih simptoma bitno je odmah posjetiti stomatologa jer rana intervencija može značajno usporiti ili čak zaustaviti napredovanje bolesti.

Može li se parodontoza liječiti?
Liječenje parodontoze ovisi o stupnju bolesti. Naravno ako se bolest krene liječiti u ranoj fazi, liječenje će biti kraće i uspješnije. No, ako je bolest uznapredovala i za to postoji rješenje. Stomatolozi najčešće koriste kombinaciju dubinskog čišćenja, točnije skidanja kamenca i tzv. kiretaže, te određenih oralnokirurških zahvata kojima se regenerira kost i tkivo, bilo presađivanjem zubnog mesa ili ugradnjom umjetne kosti.
Kiretaža je ustvari mehaničko uklanjanje plaka i kamenca ispod linije desni što pomaže u uklanjanju bakterija koje uzrokuju upalu. U nekim težim slučajevima vaš stomatolog može vam predložiti antibiotsku terapiju za smanjenje bakterijske infekcije.
Prevencija je ključna
Kao i kod svih ostalih problema sa zubima i zubnim mesom, prevencija, točnije redovita i temeljita oralna higijena je najvažnija. Temeljito pranje zuba dva puta dnevno i korištenje zubnog konca ili interdentalne četkice smanjuju rizik nakupljanja plaka pa tako i razvoja gingivitisa i parodontitisa. Uz to, redoviti posjeti stomatologu i profesionalno čišćenje zuba i skidanje kamenca svakih 6 mjeseci osiguravaju da se rani simptomi otkriju na vrijeme.
Na kraju zdrava i uravnotežena prehrana bogata vitaminima i mineralima jača desni i potiče zdravlje usne šupljine. Ako imate navedene ili bilo drudge poteškoće sa zubima i zubnim mesom, javite nam se putem online obrasca i saznajte je li ono idealno za vas. Vidimo se u DS Dentu!